TZ: EGAP přijímá žádosti o záruky i pro firmy z oblastí cestovního ruchu a dopravy

Úterý, 21. Červenec 2020

Evropská komise schválila rozšíření záručního programu Covid Plus na společnosti z oblastí cestovního ruchu a dopravy. Ty dosud o záruky určené velkým firmám žádat nemohly.

„Získání záruk závisí ve všech případech na splnění dvou základních předpokladů. Prvním je, že banka nebo banky firmě úvěr poskytnou. Druhým, že v našem interním ratingu získá úvěrovaná společnost ohodnocení nejhůře B-, “ vysvětluje mluvčí EGAP Jan Černý. Interní rating pojišťovny, spočívající především v měření kreditního rizika, se přitom vztahuje na období před vypuknutím pandemie.

Záruky jsou určeny pro velké podniky s minimálně 250 zaměstnanci, na jejichž tržbách se export podílí alespoň jednou pětinou. Výše úvěru je v rozmezí od 5 mil. Kč do 2 mld. Kč, kdy maximální výše úvěru odpovídá 25% ročního obratu firmy. Výše záruk je 80 % jistiny úvěru , v případě interního ratingu EGAP „B-„ je to 70 %, přičemž škála používaná pojišťovnou EGAP odpovídá ratingu agentur S&P a Fitch. Program není určen firmám, které měly existenčních problémy ještě před vyhlášením nouzového stavu.

Dosud EGAP schválil v rámci programu Covid Plus 22 záruk za víc než 3,6 miliardy korun.


Kontakt pro média:

Jan Černý, mluvčí EGAP
Tel.: +420 775 852 535
E-mail: cerny@egap.cz