V Taškentu staví „Czech House“ pro český byznys. Investici Atlantica Institute pojistil EGAP

Pondělí, 7. Listopad 2022

Tuzemským firmám se už příští rok otevře v centru uzbecké metropole Taškentu nové byznysové centrum „Czech House“. Osm tisíc metrů čtverečních plochy na devíti podlažích přinese místo pro kanceláře, sídla firem i residenční bydlení. Budova se má stát zázemím tuzemských exportérů v Uzbekistánu i dalších zemích regionu Střední Asie. Projekt společnosti Atlantica Institute pojistila exportní pojišťovna EGAP.

„Cílem projektu je koordinace aktivit směrem z ČR, vytvoření zázemí pro společnosti formou poskytování služeb. Služby by měly být napříč celým spektrem, aby společnost mohla fungovat na zahraničním trhu. Takže od prvotních průzkumů místního trhu, kontaktů, zpracování obchodních plánů až po zakládání poboček, respektive dceřiných společností, odštěpných závodů, poskytování sídla či kancelářských prostor,“ vysvětluje Petr Kostka, člen správní rady Atlantica Institute.
Stavební práce v Taškentu začaly už loni, dům je nyní ve fázi hrubé stavby a dokončení celé stavby je plánováno na duben 2023. Slavnostní otevření 1. fáze domu „Czech House“ by mohlo proběhnout v květnu 2023 za účasti významných hostů.

Pojišťovna EGAP uzbecký trh zná. S její podporou tam české firmy v posledních letech vyvezly tramvaje, autobusy, vlaky ale třeba i výrobní linky.  „Uzbecký trh je specifický tím, že českým firmám dává obrovské vývozní příležitosti. Zároveň ale patří mezi ty, kde se exportéři rádi pojišťují proti jinak tržně nepojistitelným rizikům. Věříme, že Český dům i s naší pomocí ještě více rozšíří možnosti pro celý český export,“ dodává mluvčí EGAP Jan Černý.

 

 

Celkový objem letošního vývozu podpořeného exportní pojišťovnou EGAP dosahoval v pololetí částky 24,6 miliardy korun. To je v meziročním srovnání nárůst o 27 procent, a zároveň o 16 procent víc než v pololetí předkovidového roku 2019. Pojišťovně se letos také daří mimořádně úspěšně vymáhat pohledávky. Během prvních šesti měsíců získala z obchodních případů s pojistnou událostí 1,3 miliardy korun.

 


Jan Černý
mluvčí
Mob.: +420 775 852 535
cerny@egap.cz